HÜNKAR BEĞENDİ

HİKAYESİ:

Osmanlı Saray Mutfağı’nın günümüze kadar gelmiş en bilinen en lezzetli yemeklerindendir Hünkar Beğendi. Saraya aşçısıyla beraber gelen Fransız elçi hünkarla birlikte yemek yiyecektir. Sarayın aşçıbaşısı ile birlikte Fransız aşçı mutfakta beraber yemek yaparlar. Osmanlı mutfağının aşçısı patlıcan közler ve kuzu etini kavurur. Diğeri de beşamel sos yapar. Köz patlıcanla beşamel sosu birleştirip sosu bir tabağa koyarlar. Üzerine de kuzu kavurmayı. Çeşnicibaşı da tattıktan sonra yemekler hünkarın sofrasına gönderilir. Yemek beğenilecek mi diye mutfakta merakla bekler iki aşçı. Derken haber gelir “Hünkar beğendi!”

O günden bu güne herkes sever bu lezzetli yemeği. O zamanlar domates henüz bilinmediği için kullanılmaz. Zamanla kuzu etinin içine domates,kekik,biber de girer ve günümüzdeki halini alır.

Malzemeleri:
Yarım kg. kuzu eti
3 çorba kaşığı sıvıyağ
1 kuru soğan
3 diş sarımsak
3 sivribiber
3 domates
2 tane orta boy patlıcan
Tuz

Beşamel sos için:
25 gr. Tereyağ
2 çorba kaşığı un
2 su bardağı süt
Tuz
Karabiber

Hünkar Beğendi Nasıl Yapılır?
Tava ocağa koyulup kızdırılır. Kuşbaşı etler hızlı ateşte rengi dönünceye kadar çevrilir. Yağ eklenir ve sotelemeye devam edilir. Soğan ve domatesler küçük küçük doğranır. Biberler ince halkalar halinde doğranır .Önce soğan ve biber eklenip etlerle birlikte kavrulur. Etler suyunu bırakınca tuz eklenip karıştırılır. Doğranmış domatesler eklenip suyunu çekene kadar 30 dakika orta ateşte arada karıştırılarak pişirilir..Patlıcanlar birkaç yerinden çatalla delinir. Ateşe koyup, kabukları yanana kadar közlenir. Közlenmiş patlıcanları soyup üzerlerine patlıcanların beyaz kalması için birkaç damla süt eklenir. Patlıcan içleri bıçakla çıkarılır
Beşamel sos için; tereyağı ufak bir tencerede eritilip un eklenir ve kavrulur. Süt azar azar ilave edilip sos kıvamını alana dek sürekli karıştırarak pişirilir.Tuz ve karabiber eklenir. Ezilmiş patlıcanı sıcak beşamele eklenip güzelce karıştırılır. Beğendi tabaklara paylaştırılıp üzerlerine kuzu kavurma eklenir. Sıcak olarak servis yapılır.Afiyet olsun.

Bir önceki yazımız olan Bayan.info Bayanlara Dair Tüm Güncel Konular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Arananlar

  • hünkar begendi tarifi
  • hünkar beğendi
  • [keyword]
Hünkar Beğendi Tarifihttp://www.bayan.info/wp-content/uploads/2012/09/Hünkar-Beğendi1-768x1024.jpghttp://www.bayan.info/wp-content/uploads/2012/09/Hünkar-Beğendi1-150x150.jpgadminYemek Tariflerihünkar beğendi,hünkar beğendi hikayesi,hünkar beğendi nasıl yapılır,hünkar beğendi tarifiHÜNKAR BEĞENDİ HİKAYESİ: Osmanlı Saray Mutfağı’nın günümüze kadar gelmiş en bilinen en lezzetli yemeklerindendir Hünkar Beğendi. Saraya aşçısıyla beraber gelen Fransız elçi hünkarla birlikte yemek yiyecektir. Sarayın aşçıbaşısı ile birlikte Fransız aşçı mutfakta beraber yemek yaparlar. Osmanlı mutfağının aşçısı patlıcan közler ve kuzu etini kavurur. Diğeri de beşamel sos yapar. Köz...Moda, Güzellik, Magazin, Dekorasyon, Sağlık Bilgileri