Home / Anne-Bebek / Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları

Yeni doğan bir bebek için en iyi besin anne sütüdür. Son yıllarda anne sütünün ne kadar önemli olduğunun uzmanlar tarafından anlatılmasından dolayı anne ve anne adayları bilinçlendiler.

Yeni doğan bir bebek ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda ishal veya kabızlık gibi problemler görülmez. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde oluşan özel bağırsak florası bebekleri ishal ve enfeksiyonlardan korumaktadır. Anne sütü bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre sürekli değişmektedir. Sabah saatlerindeki süt bileşimi ile akşam saatlerindeki süt bileşimi farklıdır. Yeni doğan bir bebeğin ilk ayındaki ile beşinci ayındaki süt bileşimi farklıdır.

Anne Sütünün Yararları

Anne sütü ile beslenen bebeklere ek bir gıda vermeye gerek yoktur vücutları için geren her şey anne sütünde bulunmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklere bir tek D vitamini verilmektedir. D vitaminini çocuklar güneşlenerek güneşten alabilir fakat ilk aylarda ilave D vitamini verilmelidir. D vitaminini çocuk doktorunuzun belirttiği ölçüde kullanmalısınız.

Anne sütü daha kolay sindirilir hazır mamalarda çocuk sindirim sorunu yaşayabilir fakat anne sütü ile beslenen çocuk böyle bir sorun yaşamaz.

Anne sütü ile beslemek pratik ve kolaydır. Anne sütü her zaman hazırdır, uygun ısıdadır ve temizdir. Hazır mamalarla karşılaştırırsak anne sütü ekonomiktir. Bebeğin ihtiyacı olduğunda hemen her yerde bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk altı ay ve sonraki dönemde gıda alerjilerine daha az rastlanır. Mama ile beslenen bebeklerde gıda alerjisi daha sık görülmektedir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde pişik daha az görülmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliği daha az görülmektedir. Anne sütü ile beslenmek bebeklerin ileride obeziteden korunmasını sağlamaktadır. Anne ve çocuk arasında emzirme döneminde bir bağ oluşur ve bu çocuğun psikolojik gelişimini olumlu etkiler.

Anne sütü ile beslenmek bebekleri soğuk algınlığı ve mikroplara karşı koruduğu için daha az hasta olurlar. Anne sütünün bileşiminde bulunan maddeler bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde bağışıklı sistemi daha güçlü olur.

Emziren annelerin emzirmeyenlere oranlara rahim ve göğüs kanserine yakalanma oranı daha düşüktür. Emziren anneler doğum kilolarını daha kolay verebilirler. Emzirmek kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde ilk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Altıncı aydan sonra anne sütü ile birlikte ek besinlere geçilmelidir. Dünya sağlık örgütü ek gıdalarla birlikle 2 yaşına kadar bebeklere anne sütünün verilmesini desteklemektedirler.

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir yorum

  1. Anne sütü ve emzirmenin başta beslenme olmak üzere sağlık, bağışıklık, gelişimsel ve psikolojik olarak çok önemli katkıları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir