Home / Anne-Bebek / Bebek Büyütürken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Büyütürken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek Büyütürken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk büyütürken doğru olduğunu sandığımız birçok yanlışlar bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için düzenledik.

Pudra isiliğe iyi gelir
Büyüklerimizin de söylediği isiliğe karşı pudra kullanmak yanlış bir düşüncedir. Toz pudralar cildin isilik olmasını engellememektedir. İsiliğin oluşmasını engellemek için ve isilik olduktan sonra yapılması gereken en iyi şey çocuğun sık sık yıkanmasıdır.

Bebek Büyütürken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sütünüzün yetmediğini düşünüp mama vermek
Yeni annelerin en büyük endişesi bebeğini besleyememektir. Anneler sütünün yetmediğini bebeğinin aç kaldığını düşünüp mama takviyesi yaparlar. Fakat sütün yetip yetmediğine karar vermek için bebeğinizin bezine bakmalısınız. Bebeğiniz bezini 24 saat içinde 5-6 kez ıslatıyorsa anne sütü ile doyduğu anlaşılır. Anne sütünün yeterli olup olmadığına en doğru kararı çocuk doktorunuz verecektir. Çocuk hastalıkları uzmanı doktoru yapacağı muayene ile mama kullanıp kullanmamanız konusunda sizi bilgilendirebilir. Unutulmamalıdır ki hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz.

Çocuğum iki yaşına geldiğinde bezi bırakmalı
Çocuk iki yaşını doldurur doldurmaz bezi bırakması için zorlamak çok yanlış olur. İki yaş tuvalet eğitiminin başlama dönemidir. Bezi bırakma süresi çocuktan çocuğa farklılık göstermektedir. Bazı çocuklar bir ay içersinde bırakır bazıları ise 8 ay bir yıl sürebilir. Çocuk bu konuda zorlanmamalıdır, altına kaçırınca kızılmamalı, başkalarının yanında utandırılmamalıdır. Sık sık tuvalete götürülmelidir fakat tuvalet oyun yeri haline getirilmemelidir.

Bebeğim fazla banyo yaparsa üşütür
Çocuklar banyo yapınca hasta olmazlar. Yazın her gün, kışın ise haftada üç kez banyo yapmalıdır. Özellikle bebeklere yazın her gün banyo yaptırırken sabun ve şampuan kullanılmamalıdır. Sabun cildi kurutur. Haftada iki gün vücudunu sabunlamak ve başını şampuanlamak yeterli olacaktır. Kışın bebekler banyo yaptırılırken oda sıcaklığı iyi ayarlanırsa bebeğiniz hastalanmaz.

Bebeğim ağladı hemen kucağıma almalıyım
Bebeğiniz her ağladığında kucağınıza almanız onu kucağa alıştırır ve durum bir süre sonra size çok zor gelmeye başlar. Bebeğiniz her ağladığında kucağınıza almanız sorunu çözmez. Bebeğiniz ağladığı zaman yanına yaklaşıp onunla konuşabilirsiniz, ona ninni veya şarkı söyleyebilirsiniz. Bebeğinizin sırtını veya karnını okşayarak onu sakinleştirebilirsiniz. Bebek alışmasın diye hiç kucağa almamakta doğru değildir bebek kendini güvensiz ve mutsuz hisseder bunun için denge iyi kurulmalıdır.

Daha çok küçük yalnız yatarsa korkar
Bebeğin odasının 6 aydan sonra ayrılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çocuk en geç 2 yaşına kadar anne ve baba ile aynı odada yatmalıdır. Bu zaman uzadıkta çocuğun odasını ayırmak sorunlu hale gelir.

Biberon ve emziği çok seviyor.
Biberon ve emzik uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde biberon “meme başı şaşkınlığına” neden oluyor ve bebek anne göğsünden soğuyor bundan dolayı biberon önerilmemektedir. Mama ile beslenen bebekler ise biberonu en geç 2 yaşında bırakmalıdır. Emzik damak yapısını bozabilir ve çocuğun enfeksiyon kapmasına neden olabileceği için önerilmemektedir.

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir