Home / Genel / Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne sütü bizlere verilen bir mucize olarak bebeğimizle aramızdaki en özel şeydir. Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler, her annenin dikkatle üzerinde durması gereken bir konudur. Elbette bayan.info olarak bu konuda siz değerli annelerle ve anne adaylarıyla gerekli bilgileri paylaşarak, yeni nesillerin sağlığına olumlu yönde katkı sağlayalım istedik.

Uzmanlar bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemenizi, ilk 6 aydan sonrasında ise ek besinlerle takviye ederek yine emzirmeye devam etmenizi önermekte. Elbette bu konuda bir çok endişeniz olacaktır; sütünüzün besleyici olup olmadığı veya bebeğin doyup doymadığı hakkında kafanızda bazı soru işaretleri oluşabilir. Unutmayın ki, bebeğiniz doymadıysa huysuzlanacak ve ağlayacaktır ve her annenin sütü kendi bebeğine özel bir mucize olarak vücutta oluşur. Yani bebeğinizin ne şekilde beslenmeye ihtiyacı varsa, sütünüz o şekilde salgılanır. Uzmanlara göre emzirmek bebeğe sağlayacağı yararların yanında, anneye de bir çok yarar sağlamaktadır: doğumdan sonra uterusun küçülmesine yardım etmesi, gebelik süresince alınan fazla kiloları yakmaya yardımcı olması, meme ve over kanseri riskini azaltması gibi pek çok yararı vardır anneye. Öyleyse Bebek Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenleri aşağıda inceleyelim:

Bebeğinizi her iki memeden de emzirmelisiniz. Unutmayın ki ne kadar fazla emzirirseniz, sütünüz o oranda artar.

Emzirmek için bebeğin ağlamasını huzursuzlanmasını beklemeyin, huzursuz olduğunda beslemesi daha da zor olacaktır.

Emzirme sütyenleri veya gecelikleri size kolaylık sağlar ve bebeğinizin her ihtiyacı olduğunda kolayca beslemenize yardımcı olur.

Dengeli beslenmeli, kalsiyum ve demir bakımından zengin beslinlere ağırlık vermelisiniz. Kalsiyum bebeğinizin gelişen kemikleri için, demir ise kan üretimi için önemlidir.

Yediğiniz besinler 2 saat içerisinde sütünüze karışır ve bunlardan bazıları bebeğinizi etkileyebilir. Özellikle de baharatlar gibi baskın olan tatlar bebeğinizin midesine iyi gelmeyebilir ve emmek istemeyebilir. Bu besinleri -eğer varsa- keşfetmelisiniz ve uzak durmalısınız. Gaz yapan yiyecekleri yediğiniz takdirde bebeğinizde de gaz yapacaktır.

Bebeğiniz istediği takdirde gece de beslemelisiniz. Uzmanlar ilk 6 ay gece emzirmelerini önermekte.

 

 

Bir yorum

  1. Bebekleri en az 6 ay anne sütüyle beslemek sonraki dönem sağlıklı olmaları açısından çok faydalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir