Home / Anne-Bebek / Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Doğum yaklaştıkça hazırlıklarınız hızlandı, bebek telaşı arttı… En güzel giyisiler seçildi, yıkandı, ütülendi. Sıra yavrunuz için en güvenli, en güzel bebek odasını seçmeye geldi. Ancak bebek odası seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç ayrıntı var.

Öncelikle bebeğinizin güvenliği açısından üzerindeki boyanın kurşunsuz olması gerekli, ayrıca malzemenin dayanıklı olması için mdf veya birinci sınıf ve kuru ağaç tercih edin. Tüm mobilyanın, çekmecelerin, dolap kapaklarının keskinliğinin alınmış olması önemli. Çekmeceleri olan ve büyüyebilen bir karyola seçersiniz daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Gardrop kapağında şeffaf kısım olmasını istiyorsanız bu cam değil flexi mika olmalı, bebeğiniz büyüdükçe bunları kırmaya meyilli olabilir.

Karyolanın parmaklıklarının inip kalkmasını sağlayan suntanın, bebeğin parmaklarını sıkıştırmayacağı kadar alt kısımda olması çok önemli. Ayrıca parmaklıkların yüksekliği 50 cm’den az olmalı ve 2 parmaklık arası en az 4 cm, en fazla 6 cm olmalı ki kolu veya kafası sıkışmasın.

Renk olarak karbeyaz, kırmızı, turuncu gibi renklerin büyük parçalarda kullanılması tavsiye edilmiyor, bebeğinizde huzursuzluk oluşturabilir. Çok fazla canlı renkler ise uykusuzluk problemiyle karşılaşmanıza neden olabilir.

Seçeceğiniz perde, halı, cibinlik tarzı kumaş detayları mümkün olduğunca küçük ve antiallerjen olmalı ki, hem toz toplamasın hem de kolay yıkanabilsin. Mobilyanın göze hitab etmesi kadar sağlıklı olması da oldukça önemli. Mümkün olduğunca doğal malzemelerden yapılmış ürünleri tercih etmelisiniz.

Son olarak bebek odasını en az 1 ay bol bol havalandırın ki mobilya kokusu çıksın, yeni doğan bebeğinize zarar vermesin.. Aşağıda beğenebileceğiniz veya size fikir verebilecek bebek odası takımlarına göz gezdirebilirsiniz..

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir