Home / Anne-Bebek / Bebek Tırnağı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Tırnağı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde ve küçük çocuklarda tırnak kesmek büyüklerin tırnağını kesmekten daha zordur. Bebekler ellerini çok hareket ettirirler ve sabit tutmak istemezler. Bir yaşından sonra bazı çocuklar ise tırnağını vücutlarının bir parçası gibi görmekteler ve kestirmek istememektedirler. Bebek tırnağı keserken dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca şunlardır.

Bebek Tırnağı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebek Tırnağı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Tırnak kesmede en iyi zaman bebek uyurkendir. Bebek ilk uykuya daldıktan yaklaşık 10 dakika sonra derin uykuda olur o zaman tırnağını kesebilirsiniz.
  • Bebek banyosunu yaptıktan sonra da tırnağını kesebilirsiniz. Bebek banyo yaptıktan sonra rahatlar ve sakinleşir. Banyoda bebeğin tırnakları yumuşar ve kolayca kesilebilir. Fakat dikkatli olun tırnak çok yumuşamışsa farkında olmadan fazla kesebilirsiniz ve bebeğinizin canı acıyabilir.
  • Bebeğiniz tırnağı kesilirken zorluk çıkarıyorsa iki elini de aynı gün kesmek için ısrar etmeyin. Bir elinin tırnaklarını bir gün diğerini ise ertesi gün kesebilirsiniz.
  • Tırnak kesme işlemini bebeğinizin sakin bir anında yapmaya çalışın. Bebeğinizin huzursuz olduğu bir zamanda tırnak kesmeye çalışmak sizi çok yorar ve bebeğinizi daha da huzursuz eder.
  • Bebeklerin özellikle ilk haftalarda tırnakları çok keskin olur ve çabuk uzar. Bu dönemde bebeğiniz tırnakları ile yüzünü ve vücudunu çizebilir çok dikkatli olmalısınız. Tırnakları uzadıkça kesmelisiniz. Bebeğinize ilk aylarda eldiven giydirmekte bir önlem olabilir.
  • Bebeğinizin tırnak makasını diğer aile bireyleri kullanmamalı sadece bebeğiniz kullanmalıdır. Bebeğinizin tüm özel bakım eşyalarında temizliğe ve hijyene dikkat edilmelidir.
  • Bebekler için üretilen tırnak makası kullanılmalı.
  • Bebek tırnak makası markası olarak Chicco ve Bebedor markalarınınkini alabilirsiniz.
  • Bebeğinizin tırnaklarını yuvarlak kesmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir