Home / Anne-Bebek / Çocuk Büyütürken Yapılan Yanlışlar

Çocuk Büyütürken Yapılan Yanlışlar

Anne ve babalar özellikle ilk çocuklarını büyütürken tecrübesiz olup doğru olduğunu düşündükleri veya çevrelerindekilerden duydukları birçok şeyi çocuklarında uygulamaktadırlar. Çocuk büyütürken yapılan yanlışlar çok fazla olup, doğru olduğunu sandığınız birçok şey aslında yanlış olabilir. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak istedik.

Çocuk Büyütürken Yapılan Yanlışlar

Dondurma hasta eder
Dondurma tüm çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Çok lezzetli olan bu gıda aslında çok ta faydalıdır fakat gerçek sütten yapılmışsa. Dondurma yalanarak yenirse ve buz değilse boğaz ağrısı yapmaz. Dondurmanın yanında suda içilirse boğaz ağrısı olmaz.

Çocuk Büyütürken Yapılan Yanlışlar
Çocuk Büyütürken Yapılan Yanlışlar

Çocuk üşümesin diye çok kalın giydirmek
Çocuklar sıcağı sever diye düşünen anneler çocuğu çok giydirmekte ve sarıp sarmalamaktalar fakat bu durum terlemelerine ve hasta olmalarına neden olabilir. Çocuklar terlemeyeceği şekilde giydirilmelidir. Çocuk kıyafetlerinde pamuklu ürünler tercih edilmelidir. İçinde naylon karışımı olan ve polar kıyafetler giydirilmemelidir. Tek kalın bir kazak giydirmek yerine kat kat ince buluz ve hırkalar giydirilmelidir. Ortamın ısısına göre çocuğun üstünde kıyafetler çıkartılabilir.

Çok güneşlenirse kemikleri güçlenir
Çok güneşlenirse kemikleri çok güçlü olur tam doğru değildir. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde çocuğunuzu güneşe çıkarmamalısınız. Güneşe çıkarken de yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Günde 15 dakika güneşlenmek çocuğun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamak için yeterlidir.

Fazla hareket ederse terler ve hasta olur
Hasta olur diye düşünerek hareketini engellemek çocuğunuza yapacağınız büyük haksızlıktır. Çocuk oynar, koşar, eğlenir ve öğrenir bunları yaparken de terleyebilir. Çocuğunuz terlerse üstünü değiştirebilirsiniz. Çocuğun hareketini engellemek metabolizmasının yavaşlamasına ve kilo almasına neden olur. Hareket etmeyen çocuk hantallaşır ve mutsuz olur. Çocukların hareket etmesi engellenmemeli ve spora yönlendirilmelidir.

Gürbüz çocuk sağlıklıdır
Gürbüz çocuk sağlıklı çocuk demek değildir. Dengeli ve düzenli beslenen çocuk zayıf olsa dahi sağlıklıdır. Çocuklar yemek yeme konusunda zorlanmamalıdır. Çocuk doydum dediğinde yemek sonlandırılmalıdır. Tabağına yemek konulurken yiyebileceği kadar küçük porsiyon konulmalıdır.

Çocuğu ödüllendirirken sağlıklı olmayan yiyecekler verilmemelidir
Çocuğunun uslu durduğunda ya da başka bir nedenle ödüllendirmek istediğinizde fast food gıdalar, şeker ve cips gibi sağlıksız gıdalar ile ödüllendirmek çok yanlış olur. Çocuğunuzu ödüllendirmek istediğinizde sinema veya tiyatroya götürebilirsiniz.

Saçlarını sıfıra vurdurursak güçlenir
Saçları sıfıra vurdurmanın tıbben bir geçerliliği yoktur.

Şaşılık büyüyünce geçer
Çocuklardaki şaşılık bir yaşına kadar fizyolojik bir durumdur. Fakat bir yaşından sonra düzelmeyen şaşılık için mutlaka göz doktoruna gidilmelidir.

Süt gaz yapıyor süt içmesin
Çocuklarda 1 yaşından sonra günlük süt tüketimi 400 cc’yi geçmemelidir. Sütte bulunan laktaz gaz yapabilir. Gaz sorunu olan çocuklara laktazsız süt verilebilir. Gaz sorunu olan çocuklarda süt içirmemek çözüm olmamalıdır.

Ayakta sallayarak uyutmak
Çocuğu sallayarak uyutmak uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Halk arasında çocuk uyuturken en çok kullanılan ayakta sallayarak uyutmaktır. Çocuk uyuturken hafif tarzda ve sarsmadan sallamak tahribata yol açmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Makyaj Malzemelerindeki Tehlike başlıklı makalemizde makyaj modası ve makyaj temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir