Home / Anne-Bebek / Çocuklarda Beslenme ve Yeme Sorunları

Çocuklarda Beslenme ve Yeme Sorunları

Günümüzde birçok evde beslenme sorunu yaşanmakta, yemek saatleri adeta işkence saati haline getirilmekledir. Özellikle anne ve çocuk arasında en fazla sorun yemek konusunda yaşanır. Saatler süren sofra tartışmaları, ‘yersin yemezsin, hadi çabuk ol, ağzını kıpırdat’ gibi sözler sıkıntı yaratır.

Çocuklarda Beslenme ve Yeme Sorunları

Çocuğun sofraya oturtulması ayrı bir sorun, yemeğini bitirmesi ayrı bir sorundur. Yemek masasına getirtilemediği için kolaycılığa kaçıp TV karşısında yedirilmeye çalışılan, sokakta ya da bahçede oyun oynarken peşinde elinde bir tabakla dolaşan, arada ağzına kaşık sokularak beslenmeye çalışılan çocuklar vardır. Anneler bir de bu yanlışları başkalarına çocuklarının yanında anlatırlar. ‘Başka türlü asla yediremiyorum’ diyerek ne kadar güçsüz olduklarını çocuklarına hissettirirler. Çocuk 6 aylık da olsa 1 yaşında da olsa bu konuşmaları anlar. Çocuk kendi istediği şekilde beslenmeye devam eder. Çünkü annesinin başa çıkamayacağını anlamıştır artık. Hele bir de annenin ya da babanın sevmediği bir yiğecek varsa çocuğun güzünden kaçmaz, o da aynı yiğecekten ya da başka yiyecekten iğrenmeye başlar.

Çocuklarda Beslenme ve Yeme Sorunları
Çocuklarda Beslenme ve Yeme Sorunları

Çocukta yemek yeme probleminin oluşmasındaki en temel etken, annelerin çocuğun kendi başına yemek yemesine izin vermemeleridir. Anne çocuğunun yanağından tutar, yemeği kendisi çocuğun ağzına sokar, çocuğun çiğnemesini ister. Çocuğun düküp saçmasına da engel olmuş olur. Bu durum çocuk için ızdırap vericidir.

Bazen de çocuk için özel yiğecek hazırlar anne. ‘Bu meyveyi yiyeceksin der’. Anne ve baba kendileri yemezken çocuğun önüne konan meyveyi bitirmesini isterler. Oysa ki ailece yense çocuk daha zevkli yiğecektir.

Her ailede sofra kültürü olmalı sofraya ailece oturulmalıdır. Anneler çocuklarının mide ölçülerinin büyükleriyle aynı olmadığım unutmamalıdır. Çocuğun porsiyonunu küçük tutmalı, islerse yine alabileceğini söylemelidir. Tabağa çok konan yemek çocuğun midesinin bulanmasına bitirememe endişesi duymasına neden olur.

Çocuğa ayrı, diğer bireylere ayn yemekler pişirilmemelidir. Evde sevilen ve sevilmeyen yemek kategorileri oluşturmamak gerekir. Yemekten önce çocuğa abur cubur yiyecekler verilmemelidir. Yemekten yarım saat önce çocuğa ‘yarım saat sonra yemek yiğeceğiz’ diyerek kendini veya oyununu yemek saatine göre ayarlamasını sağlamalıdır. Oynadığı oyunun veya izlediği TV programının en can alıcı yerinde kaldırıp sofraya getirmeye çalışılırsa aklı yaptığı etkinliktekalacağından huzursuzluk çıkaracaktır.

Çocuğa alternatif yemekler sunmayın, ‘pırasa pişirdim, tadına bak, sevmezsen yumurta kırarım’. Gibi ifadeler ister istemez yumurtayı cazip kılar, pırasayı yemez.

Sofrada sürekli ‘yemeğini ye’ komutu verilmemelidir. Bu sayede ilgi çektiğinin farkına varan çocuk yemek yememe davranışını daha sık yapmaya, hatta sofraya oturmamaya başlar. Yemeğini tabağına koyduktan sonra mümkün olduğunca az uyanda bulunun. Ancak yemek yeme girişimini destekleyin. Sevmediği yemeği biraz yediğinde ‘aferin yarısını bitirdin. Bir dahaki sefer daha çok ve daha severek yiyeceğine inanıyorum’ diyebilirsiniz. Israrla sevmediği veya yemek istemediği bir yemeği yedirmeye çalışmayın. Ancak başka yemek çeşidi de önermeyin.

‘Yemek bitmeden asla kalkamazsın’ gibi büyük sözler söylemeyin. Çünkü yese de yemese de sonuçta kalkacaktır. Sizin ‘ hayır’larınız da ‘ evet’e dönüşmüş olacaktır. Sofradan kalkmak için bir zaman verin. Uzun süre masada kalmak hem sizi hem de çocuğunuzu yorar, ‘yarım saat sonra sofrayı kaldıracağım.’ Mesajım verirseniz kendini ona göre programlayacaktır. Zaman zaman yemek istememesine anlayış gösterin.(özellikle hastayken) Yetişkin olarak siz bile her zaman her yemeği büyük bir iştahla yiğemiyorsunuz.

Yemek konusundaki hassasiyetinizi çocuğa hissettirmeyin. Bunu kullanma yolunu seçebilir. Çevremize baktığımızda üzerine düşülmeyen çocukların yemek sorunu yoktur.

Yemek sonrası çocuğunuzla yapacağınız eğlenceli etkinlikler planlayın. Bunu yemek sırasında çocuğa anlatın.

2 yaşından itibaren çocuğunuzu sofraya oturtup tek başına yemesi konusunda yüreklendirin ve destekleyin. Küçük yaştaki çocuğunuza sıkı bir yemek terbiyesi vermeye çalışmayın. Yetişkinlerden
beklediğiniz sofra davranışlarını çocuktan beklemeyin. Çatak bıçak kullanmak gibi özellikleri sonraki zamanlara erteleyin. Aksi dununda çocuğunuz bunu işkence gibi algılayabilir.(çocuklarn küçük kas becerileri kazanımdan uzun zaman alır)

Çocuğunuzun yemek tabağına zaman zaman süslü ve çekici farklı şekillerde düzenlenmiş eğlenceli yemekler ya da meyveler koymayı alışkanlık haline getirin.

Yemeğini yemeyen çocuğunuza aç kaldı korkusuyla hiçbir zaman reddetmeyeceği çikolata gofret gibi yiyecekler vermeyin.

Bu güne kadar ev ortamında aç kaldığı için ölen yada zarar gören çocuğa rastlanmamıştır. Çocuklar anne ve babalarının sabrını denedikten sonra yemeklerini yerler.

Yemeğini yiyen çocuğa yemek sonrası maddi ödüller verilmemelidir. Tek ödül mutlu olduğunuzu belirtmek ve birlikte ortak etkinlikler yapmaktır.

Çocuğunuza ‘yemek yemezsen büyüyemezsin, boyun kısa kalır’ gibi sıkıcı konuşmalar yapılmamalıdır. Çocuğun gelişimi yaşıtlarından biraz geride olursa bu durumu da kompleks yapıp daha çok üzülür. İştahı da iyice kapanır. ‘Yemek yersen, düzenli beslenirsen daha güzel büyürsün’ gibi olumlu cümleler kurulmalıdır.

Çocukların ısrarla belli yiyeceklere yönelmelerine izin vermeyin. Son yıllarda çekiciliği artan fast food türü yiyecekler çocuklar için ilgi odağıdır. Sebze ve et yemekleri geri planda kalmıştır. Evdeki yemek kültürünüzü buna göre ayarlayın. Sürekli patates kızartması, köfte, pilav ve makama yenmesine izin vermeyin. Bu yemekleri sebze yemeklerinden sonra verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir