Home / Anne-Bebek / Çocuklarda Kıskançlık Sorunları

Çocuklarda Kıskançlık Sorunları

Kıskançlık, sevginin paylaşılnmaması durumudur. Güvensizlikten de kaynaklanır. Çocuklar, 2 yaşından itibaren bu duyguyla tanışırlar. Büyükler farkına varmadan öğretirler bu duyguyu. Anne şaka yapar, “seni sevmiyorum, babayı seviyorum” ya da baba aynı sözleri söyler. Bazen de eve gelen misafiri, çocuğu abartılı severler. Çocuklarını kıskanırken görmek hoşlarına gider. Ancak, daha sonra üzülen yine anne – babalar olur.

Çocuklarda Kıskançlık Sorunları

Aileye yeni bir kardeş katılacağı zaman anne – baba çocuğa karşı bir takım tutum ve hareketler sergilemelidir. Çocuğa, yeni gelecek kardeş ısdırap vermemelidir. Kıskançlık problemlerinde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

– Evdeki çocuğa; anne ve baba değer verdiğini hissettirmeli, anne ve baba oldukları için çok mutlu olduklarını söylemelidir. İlerleyen günlerde çocuğun kendisi için bir kardeşi olmasını istediklerini vurgulamalıdırlar. ‘Biz seninle anne – baba olmayı öğrendik ve çok sevdik. Şimdi de senin kardeşlik duygusu yaşamanı istiyoruz. Bu duygu da çok güzel. Baban ve ben yaşadık, kardeşlerimiz olduğu için çok mutluyuz, sen de mutlu olacaksın’ gibi sözcükler söylenebilir.

Çocuklarda Kıskançlık Sorunları
Çocuklarda Kıskançlık Sorunları

– Çocuk, ne zaman kardeş olacağını sorarsa şartların olgunlaşmasını beklediğimizi söylemek uygun olur.

– Anne, hamile olmadan çok önceden yeni bir kardeşin geleceğini söylemesi yersiz ve gereksizdir. Çok uzun süre beklemek çocuğu endişelendirebilir, kaygılarını artırabilir. Annenin hamileliği 4. aya kadar söylenmeyebilir. Görüntü olarak bilinmediği için zorlanılmaz.

– Gelecek kardeş için hazırlıklar ailece yapılmalıdır. Yeni bir karyola – yatak alınacaksa çocuğun fikri alınmalıdır. ‘Kardeş küçük olduğu için senin yatağına sığabilir. İstersen yatağını ona ayınp sana yenisini alabiliriz’ denilebilir. Çocuk izin verirse; kardeşe yatağı kullanılmalı, ona da yenisi alınmalıdır.

– Anne, kardeşe birlikte bakılacağını söylemelidir, ‘sen olmasaydın işim çok zor olurdu’ gibi çocuğu onurlandırıcı davranışlarda bulunmalıdır.

– Eve yeni bir birey katılması aile ve akrabalar tarafından abartılmamalıdır. Çocuğun yıllar önce aileye katılırken yaşanan heyecan ve mutluluklar anlatılmalıdır. Çocuk bu anılan dinlemekten çok mutlu olur.

– Kardeşe alınan eşyalarda, giysilerde çocuğun fikrine çok önem verilmelidir.

– Kardeş dünyaya geldiğinde aile ile birlikte, akraba ve arkadaş çevresi de olayı abartmamalıdır.

– Aile ve çevre ‘artık, pabucun dama atıldı’ gibi saçma espiriler yapmamalıdır.

– Akraba ve arkadaş çevresi, bebek görmeye geldiğinde çocuğu abla ya da ağabey olduğu için tebrik etmeli ve hediye getirmelidir.

– Başlangıçta küçük olduğu ve ihtiyaçlarını gideremeyeceği için onunla daha fazla ilgilenmek zorunda kalacağınızı anlatın.

– Yeni doğan bebeği asla sevmeyeceğiz ya da seni sevdiğimiz kadar sevmeyeceğiz gibi sözcükler kullanmayın.

– Bebeğin bakımında yardıma ihtiyacınız olacağını ve kendisinden yardım isteyebileceğinizi belirtin.

– Çocuğunuz, kıskançlığını bastırıp sizin tepkinizi alacağı endişesiyle kardeşini aşırı seviyor görünebilir. Bu duruma güvenip tedbiri elden bırakmayın. Fırsat bulduğu an bilinçsizce zarar verebileceği olasılığını her zaman göz önünde bulundurun.

– ‘Kardeşimden nefret ediyorum’ diyebilir. Anlayışla karşılayın. ‘Bazen beni de çok kızdırıyor’ diyebilirsiniz.

-Her an anlayışlı olmasını beklemeyin. Kardeşine kızdığında ‘çok haklısın’ demeyi ihmal etmeyin. Vereceğiniz cevabın başı mutlaka ‘çok haklısın’ olmalıdır. Sonra ‘ama’ ile başlayan cümle kurabilirsiniz.

Kardeş kıskançlığı sadece büyük çocukta görülmez. Küçük çocuk büyüdükçe onun da işi zorlaşır. Hep bir rakibi olduğunu düşünür. Büyüğünün yaptıklarını yapmak inter. Rakip görür. Kitaplarına özenir. Eşyalarına özenir. Hayatı onunla yarışmakla geçer.

Küçüğün kıskançlık duygusunu azaltmak için aileler, büyüğe her alınandan almaya kalkarlar. Okula başlamadığı halde çanta kalem gibi… Bu tip davranışlar kıskançlık duygusunu daha çok artırır. Kendisine kıskanmasın diye alındığının farkındadır. Kimin neye ihtiyacı varsa o alınmalıdır.

Her çocuğun doğum günü ayrı kutlanmalıdır. Sadece doğum günü olan çocuğa hediye alınmalıdır. Diğer kardeş de doğum günü çocuğuna hediye almalıdır.

Anne ya da baba kıskanan çocuğa gizli gizli seni daha çok seviyorum gibi sözcükler kullanmamalıdır. Kıyaslama yapmak kıskançlığı artırır.

Küçük kardeşin kıskançlığında büyük kardeşten yardım istenebilir. “Sen çok başarılısın” gibi övgü sözcüklerinin yanında kardeşine yardım edelim denilebilir.

Çocuklar asla birbirıyle kıyaslanmamalıdır. Birbirleriyle yarışmaları da engellenmelidir. Herkesin özelliklerinin ve başarılarının farklı olduğu vurgulanmalıdır.

Çocuklardan birisi kimin daha çok sevildiğini merak edebilir. Çocuğa ‘sen anne ya da baba arasında ayırım yapabilir misin?’ denilebilir. Çocuk ‘hayır ikinizi de eşit seviyorum’ diyecektir. ‘Biz de sizi ayıramayız’ denilmelidir. Çocuk anneyi ya da babayı daha çok seviyorum diyorsa bu başka bir sorundur. Aile bu sorunu çözmelidir. Bazı şeyler yanlış gidiyor demektir. Anne baba durup dururken hangimizi daha çok seviyorsun gibi kıyaslama soruları da sormamalıdır.

Bütün bunlara rağmen kardeş kıskançlığı yaşanabilir. Sevginin paylaşılması kolay değildir. Aileler bu kıskançlıkları abartmamalı, anlayışlı olmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir