Home / Anne-Bebek / Doğum Sonrası Bakım

Doğum Sonrası Bakım

Lohusalık, hamilelik ve doğum dönemi kadar önem verilmesi gereken fizyolojik bir süreçtir. İşte bu dönemde dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda başlıklar halinde dikkatiniz sunuyoruz:

1 Doğum sonrası takip:

  • Özellikle doğumdan sonraki ilk bir saat, anne sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü uterusun gevşemesine bağlı tehlikeli kanamalar bu sürede görülür. Bu nedenle 15 dakikada bir nabız, tansiyon ve kanama kontrolü yapılır.
  • Anne, normal doğum sonrası birkaç saat içinde, sezaryen ile doğumlarda ise operasyonun ertesi günü en az iki kez yürütülür.
  • Doğum sonrası annenin hastanede ne kadar kalacağı konusunda katı kurallar yoktur. Eğer kolay bir doğum olmuş ve anne kendini iyi hissediyorsa 24-28 saat içinde eve gidebilir. Eğer sezaryen operasyonu veya müdahaleli doğum (vakum, forseps gibi) söz konusuysa 3-4 gün hastanede tutulmalıdır. Normal doğum sonrasında hemen, sezaryende ise 3. gün duş yapılabilir.

Doğum Sonrası Bakım

2 Genital organların bakımı:

Doğumdan sonra genital bölge her gün sık aralıklarla temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır. Eğer dikiş varsa antiseptik solüsyonlar kullanılmalıdır.

3 Lohusalık döneminde Göğüs ve göğüs başı bakımı:

Göğüs başlarının temizliği ve memede süt birikiminin engellenmesi çok önemlidir. Emzirme öncesi göğüs başı ve etrafı ılık sabunlu bez ile temizlenmeli ve çatlak oluşmasını önleyici tedbirler alınmalıdır (E vitamini, krem gibi).

4 Lohusalıkta Beslenme ve egzersiz:

Normal doğumdan iki saat sonra anne istediğini yiyebilir. Hamilelik döneminde kullanılan vitaminlere devam edilebilir, özellikle emziren annelere, süt yapsın diye şerbet ve helva gibi yiyeceklerin verilmesi yanlıştır, bol sıvı alması yeterlidir.

Normal doğum sonrasında egzersizlere hemen başlanabilir. Sezaryenle doğum yapanlar ise 1 ay sonra egzersiz yapabilirler.

5 Doğum sonrası depresyon:

Doğum sonrası annede geçici bir ruhsal değişim, bunaltı görülebilir. Bu dönemde özellikle eşlerin anlayışlı olması gerekir. Eğer düzelme görülmezse bir uzman doktor tarafından psikolojik destek sağlanmalıdır.

6 Doğum sonrası hamilelikten korunma:

Doğumdan 6 hafta sonra doktorun yapacağı kontrolde problem yoksa cinsel ilişkide bulunulabilir. İlk regl kanaması 6-9 hafta sonra başlar. Bu süre, emziren annelerde daha uzundur. Regl kanamalarının başlaması ile hamilelik olasılığı başlar. Bu nedenle doğum sonrası, 6. haftadan itibaren doğum kontrol yöntemlerinden biri seçilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda Kıskançlık Sorunları

Kıskançlık, sevginin paylaşılnmaması durumudur. Güvensizlikten de kaynaklanır. Çocuklar, 2 yaşından itibaren bu duyguyla tanışırlar. Büyükler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir