Home / Anne-Bebek / Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğumdan sonra kendinizi güçsüz hissetmeniz çok doğal. Ancak bazı anneler kendilerini zorlayarak ayağa kalkmak, yürümek için gereksiz çaba sarf ederler. Oysa, vücudu doğal haline bırakmak ve kendi kendine toparlanması için zaman tanımak en iyisidir. Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler için size bazı önerilerimiz var:

Doğum sonrası ayağa kalkmak için doğru zamanı seçin

Diyelim ki normal doğum yaptınız ve bir an önce ayağa kalkmak için sabırsızlanıyorsunuz. Oysa bu, kendinizi gereksiz yere zorlamaktan başka bir şey değildir. Doktorların tavsiyeleri ise genelde farklılıklar gösterebilir. Kimi doktorlar “hemen ayağa kalkın” derken, kimi doktorlar da en az 3 saat dinlenmenizi söylerler, özellikle ilk doğumunuz ise, kendinizi dinlemek için biraz zamana ihtiyaç duyarsınız.

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Epidural anestezi ile doğum

Anestezi gereği, doğumdan sonra 12 saat dinlenmeniz gerekiyor. Uyuşuk bir halde olan bacaklarınızı yeniden hissetmeye başladığınızda yürümeyi düşünmenizde bir sakınca yok.

 • Sezaryenle doğum

Eğer epidural anestezi altında sezaryen olduysanız, ertesi gün ayağa kalkabilirsiniz (doğumdan 24 saat sonra). Ancak genel anestezi aldıysanız, kendinize gelmeniz için bir gün veya yarım gün daha ya tıp iyice dinlenmenizde yarar var.

 • Doğum sonrası baş dönmeleri için önlem alın

Ayağa kalkmak için yaptığınız zamanlama kadar, kalkış biçiminiz de büyük önem taşır. Yanınızda kimse yokken, tek başınıza ayağa kalkmaya yeltenmeyin. Anestezi almamış olsanız bile doğum sonrası ayağa kalkarken başınız dönebilir. Unutmayın ki, doğum yaparken bir miktar kan kaybettiniz, belirli bir efor sarf ettiniz ve saatlerce aç kaldınız. Kalkış biçiminize de çok dikkat etmelisiniz. Kalkış pozisyonunuz 2 hareketten oluşmalı; önce yatakta doğrulup kenarına yakın bir yere oturun, sonra dikkatlice ayağa kalkın.

 • Doğum sonrası dik yürümeye çalışın

Ayakta durduğunuz zaman, özellikle sezaryen geçirmişseniz, iki büklüm olma veya eğik durma ihtimaliniz çok yüksek. Ancak siz tam tersine, dik durmaya ve dikişiniz açılır endişesini üzerinizden atmaya çalışın. Çünkü öne doğru eğik vaziyette durduğunuz takdirde, sırtınıza zarar verme ihtimaliniz çok yüksek.

 • Gecelerinizi düzene sokun

Doğumdan sonraki ilk gece uyuyamamanız veya çok az uyumanız doğal. Çünkü, gergin ve heyecanlı bir gün geçirdiniz. Eğer yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, yakınlarınızdan sizi tuvalete götürmesini veya altınıza sürgü koymasını istemenizden daha doğal bir şey olamaz. Unutmayın, şu günler sizin yakınlarınıza en çok ihtiyaç duyduğunuz bir dönem, ancak ne mutlu ki bunlar geçici.

 • Kas tutulmalara dikkat!

Doğum sorunsuz geçti ama birkaç saat sonra vücudunuz tutulmuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Boynunuz sertleşmiş, sırtınız gergin, kol ve bacaklarınız ise her hareket edişinizde sızlıyor. Bunlar geçici doğum sonrası tutulmaları. Doğum sırasında aşın efor sarf ederek zorlandığınız için bütün kaslarınızın ve eklemlerinizin ağrıması doğal. Birkaç gün içinde nasıl olsa geçeceği için tek yapmanız gereken sabretmek.

 • Uterustaki yaralar iyileşirken

Doğumdan sonra uterus adeta bir yara gibidir ve biraz kanama olur. Ancak uterusun kendini toparlaması çok çabuk gerçekleşir. Tüm bu sürecin normal akışı için doğumdan sonraki 12 saat içinde, her iki saatte bir tuvalete gidin. Bunun nedeni ise idrar torbası dolu olduğunda, uterustaki büzülmeleri engeller ve bu da yaranın kapanmasını geciktirir.

 • Karın ağrısı canınızı sıkmasın

Uterustaki büzülmeler nedeniyle karnınızda 4-5 gün boyunca ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrılar genelde birçok kadında doğum sonrası şikayetleri olarak ortaya çıkar. Ancak eğer uterus iyice büzülmüşse, bu ağrıların ortaya çıkması söz konusu olmaz.

 • Sırtınızın yükünü alın

Söylenenlerin tam aksine sırt ağrılarının nedeni anestezi değil, epidural uygulanırken alınan yanlış pozisyonlardır. Bu ağrıları gidermek için ayakta dururken veya uzanırken dengeli bir şekilde durmaya, leğen kemiklerini öne çıkartıp, sırtı geriye atmaya özen gösterin.

 • Doğum sonrası vajina girişindeki küçük kesik için…

Bu, oldukça basit bir müdahale olduğu için endişelenmenize gerek yok. Bu bölgenin yavaş yavaş iyileşeceğini bilmenizde yarar var. Doğumu izleyen günlerde (2. veya 3. gün) perinenin (vajenin) içinde birkaç saniyelik kasılmalarla büzüşmeler ve gevşemelerin başladığını hissedersiniz.

 • Doğum sonrası bağırsaklarınızı normale döndürürken

Vajina ağzındaki küçük kesik veya hemoroidiniz nedeniyle tuvalete gittiğinizde panik yaşayabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, çünkü doğumu izleyen 2. ya da 3. gün içinde bağırsaklar normale döner. Eğer uzun süre tuvalete çıkmazsanız, dışkının daha sert olacağından ve daha fazla zorlanacağınızdan şüpheniz olmasın. Ancak aşırı kabızlık görülüyorsa, doktorunuz tarafından önerilecek laksatif (müshü), bağırsaklarınızın yumuşamasını sağlayabilir. Şayet hemoroidden şikayetçiyseniz, hemen doktorunuza danışın.

 • Doğum sonrası gücünüzü iyi kullanın

Eğer evde daha büyük bir çocuk varsa, bu dönemde eve gelen yeni kardeş ile tanışmış olacak. Ancak bu arada onun tek arzusunun bir an önce kollarınıza atılmak olduğunu unutmayın. Elbette geri çevirin demiyoruz, ama sakın kucaklamaya kalkışmayın. Bırakın bir süre kucak işlerinden babası sorumlu olsun. Durumunuz böyle bir şeye izin vermediği gibi, henüz vajina ve karın kaslarınız da oldukça güçsüzdür. Ayrıca bu dönemde ağır egzersizlerden, ani hareketlerden, iki kattan fazla merdiven çıkmaktan da kaçınmanızı ve bu özenli yaşam şeklinizi en az 15 gün sürdürmenizi tavsiye ederiz.

 • Doğum sonrası yiyerek bünyenizi güçlendirin

Genelde uzmanlar, doğum sırasında harcanan enerjinin sıkı bir maratona eş değer olduğunu söylerler. Dolayısıyla doğumdan sonra enerjinizi bitmiş hissetmeseniz bile çok iyi beslenmeniz gerekir. Normal öğünlerin dışında yoğurt, kuru meyve ve bal benzeri yiyecekler tüketmenizde yarar var.

 • Ziyaretleri düzene koyun

Mümkün olduğunca aynı anda iki ziyaret olmamasına dikkat edin, ilk gün ziyaret edilmenizde ise yarar var; çünkü o gün yaşadığınız heyecanın etkisiyle son derece formda olmanız da mümkün. 4. ya da 5. gün ise sağlığınız ile ilgili her şey iyice yoluna girmiş olur.

 • Doğum sonrası sık sık duş almayı unutmayın

Söylenenlerin aksine doğumdan sonra duş almak için birkaç gün beklemek gerekmiyor. Ayakta durabileceğinize inandığınız anda duşa girebilirsiniz. Duştan sonra ise hoş giysilere bürünüp, kendinizi harika hissedebilirsiniz.

 • Emzirme saatlerinizi düzene koyun

Bebeğinizi doğumdan sonra rahatlıkla emzirebilirsiniz. En iyi pozisyon ise bebeğinizi kollarınıza yatırarak emzirmeniz olacaktır. Eğer sezaryenle doğum yaptıysanız veya anestezi aldıysanız, sütünüz biraz gecikebilir. Ancak bu, kesinlikle sütünüz bir daha gelmeyecek anlamına gelmez. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok.

İlginizi Çekebilir

Çocuklarda Kıskançlık Sorunları

Kıskançlık, sevginin paylaşılnmaması durumudur. Güvensizlikten de kaynaklanır. Çocuklar, 2 yaşından itibaren bu duyguyla tanışırlar. Büyükler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir