Home / Güzellik / Makyaj Malzemelerindeki Tehlike

Makyaj Malzemelerindeki Tehlike

Bayanlar kendilerini çekici ve güzel hissetmek için gün içerisinde makyaj yapmaktadırlar. Cildi bir deri gibi saran makyaj malzemeleri uzun süre ciltte kalmakta ve cildi yıpratmaktadır. Ciltte uzun süre kalan makyaj malzemelerini alırken içerisinde bulunan ürünlere çok dikkat edilmelidir. Fakat sağlık için bu kadar önemli ürünleri alırken bayanlar ne kadar dikkat ediyorlar?

Makyaj Malzemelerindeki Tehlike

Makyaj malzemelerinin çoğunda sentetik maddeler bulunmaktadır. Ruj ve farda bulunan renklendirici maddelerin çoğu toksin içermektedir. Bunun için bayanlar makyaj malzemesi alırken ürünün içeriğine bakmalı ve toksinlerden arındırılmış olan ürünleri almaya dikkat etmeliler.

Makyaj malzemesi üreticileri ürünlerin raf ömrünün uzun olması için özel kimyasal maddeler ilave etmekteler. Bu kimyasal maddenin ismi ise parabendir. Uzmanların belirttiğine göre paraben kanserojen bir madde olup çok zararlıdır. Bundan dolayı da makyaj malzemesinin paraben içermemesine dikkat edilmelidir.

Makyaj Malzemelerindeki Tehlike
Makyaj Malzemelerindeki Tehlike

Makyaj malzemelerinde bulunan diğer bir zararlı madde ise sodуum laurіl ѕülfat denen maddedir. Bu kimyasal madde bulunan makyaj ürünleri özellikle hamile olan bayanlar için çok tehlikelidir. Hamile olan bayanlar bu maddenin bulunduğu makyaj ürününü kullandığında bebeğin göz gelişimi engellenmektedir. Bundan dolayı hamile bayanların aldıkları makyaj malzemelerinde bu kimyasalın olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Makyaj malzemelerinin içinde bulunan diğer bir zararlı madde ise madeni yağlardır. Makyaj malzemesi üretilirken içerisine petrol içerikli madeni yağlar kullanılmaktadır. Ürünlerin içerisinde bulunan bu yağlar cildin hava alma kanallarının kapanmasına ve cildin zarar görmesine neden olmaktadır. Makyaj malzemesi alırken içerisinde madeni yağ bulunmamasına da dikkat edilmelidir.

Makyaj malzemesi alırken içerisinde bulunan maddelere dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca doğal ürünler içeren makyaj malzemelerini almaya dikkat edilmelidir.

Unutulmaması gereken sağlık her şeyden önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Saç Boyalarında Alerji Riski

Kadınlar kendilerini mutsuz hissettiklerinde ve hayatlarında değişiklik yapmak istediklerinde en çok saçlarında değişiklik yaparlar. Saçlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir