Home / Güzellik / Saç Boyalarında Alerji Riski

Saç Boyalarında Alerji Riski

Kadınlar kendilerini mutsuz hissettiklerinde ve hayatlarında değişiklik yapmak istediklerinde en çok saçlarında değişiklik yaparlar. Saçlarının şeklini veya rengini değiştirirler. Saç rengini değiştirirken doğru boyayı kullanmak ise çok önemlidir. Saç boyalarındaki etken maddeler alerjiye neden olabilmekte ve yan etkileri olabilmektedir.

Saç Boyalarında Alerji Riski

Saç boyaları her ciltte farklı etki göstermektedir. Alerji yüzde, kulak arkası ve göz kapaklarında kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma şeklinde olabilir. Ayrıca alerji tüm vücutta ödeme neden olabilmektedir. Saç boyası herkes de alerjiye neden olmamaktadır. Saç boyası alınırken içersinde bulunan maddeler incelenmelidir. Saç boyasının içinde PPD maddesi varsa saç boyasına karşı temkinli olunmalıdır. Saç boyasının içersinde bulunan PPD maddesi alerjiye neden olan maddelerden biridir.

Saç Boyalarında Alerji Riski
Saç Boyalarında Alerji Riski

Saç boyasını ilk defa kullanacak kişilerin boyayı kullanmadan önce test etmesi gerekmektedir. Saç boyamadan 48 saat önce test yapılmalıdır. Saç boyası dirsek içine 1 cm2 lik bölgeye sürülmeli ve bu bölge 48 saat yıkanmamalıdır. Bu 48 saatlik süre içersinde bu bölge kontrol edilmeli eğer reaksiyon oluşmazsa, saç boyanabilir. Alerji testi sırasında kolda kızarıklık ve kaşıntı olursa saç boyanmamalıdır.

Saç boyama işlemi ilk defa yapılacaksa kuaföre boyattırmak doğru olacaktır.

Çok sık ve uzun süre saçları boyatmak saç köklerine zarar vermektedir. Ayrıca saçların soluk ve mat görünmesine ve kırılmasına neden olmaktadır. Saç köklerine zarar vermemek için uzun aralıklarla saçlar boyatılmalı ve boyanın saçta fazla bekletilmemesine dikkat edilmelidir.

Alerjik bir cilde sahip kişilerin saçını boyatmadan önce bir uzman kontrolünde alerji testi yaptırmalıdır. Testin sonucunda tespit edilen alerjik madde varsa bu maddeyi içermeyen saç boyası tercih edilmelidir. Saç boyası seçerken bilinen iyi marka seçilmeli ve alerjik olan maddeyi içermemesine dikkat edilmelidir.

Hassas cilt yapısına sahip kişilerde geçici dövmelerde alerjiye neden olabilmektedir. Dövme yapılan bölgede sulanma, kızarıklık ve kaşıntılı yaralar görülmektedir. Daha önce geçici dövme yaptırdığında alerji oluşmuş kişilerde saç boyalarına karşı alerji görülme olasılığı yüksektir.

İlginizi Çekebilir

Zayıf Görünmek İçin Nasıl Giyinmeli?

Kadınların genelde vücutlarında beğenmedikleri tarafları ve fazlalıkları vardır. Bunun için vücutlarını iyi tanımalı ve ona …

Bir yorum

  1. Doğal hayatımız o kadar bozulduki, piyasada sağlığımıza zararlı birçok ürün cirit atıyor. Neye dikkat edeceğimize şaşırdık, insanların gözünü para hırsı bürümüş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir