Home / Güzellik / Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Sağlıklı ve güzel görünen eller ve tırnaklar tüm kadınların isteğidir fakat genelde tırnaklar ihmal edilirler. Yoğun ve koşuşturmalı hayat temposu içersinde tırnaklarınıza biraz vakit ayırarak sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak mümkündür.

Tırnak sağlığı için tırnak etrafındaki etlerin bakımı yapılmalıdır. Sonrasında ise tırnak yüzeyine koruyucu veya kuvvetlendiriciler uygulanmalıdır.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

El ve ayak tırnaklarına haftada bir kez evde bakım uygulanmalıdır. 4-5 haftada bir ise profesyonel kişilere manikür ve pedikür yaptırılmalıdır. Tırnakların sağlıklı olması iki faktöre bağlıdır. Bunlardan ilki sağlıklı bir metabolizmaya ikincisi ise dış etkenlere bağlıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, vücut için gereken vitamin ve mineralleri almak tırnaklarında sağlıklı görünmesini sağlar. Tırnakların dış etkenlere karşı korunması da tırnak sağlığı için çok önemlidir.

Evde bulunan malzemelerden oluşan karışımda günde 10 dakika elinizi bekleterek sağlıklı ve güçlü tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:
– 1 tas ılık su
– 1 çorba kaşığı tuz
– 1 tatlı kaşığı sirke
– 1 tatlı kaşığı limon suyu
– 1 çay kaşığı zeytinyağı

Bir tas ılık suya tuz, limon suyu, sirke ve zeytinyağı koyun ellerinizi her gün akşam bu suda tutabildiğiniz kadar tutun. Zayıf, çabuk kırılan ve çatlayan tırnaklarınızı eski sağlığına kavuşturmak için bir hafta boyunca her gün akşam elinizi mümkün olduğunca bu karışımda bekletmelisiniz. Her akşam bunu uygulayın bir hafta sonra tırnaklarınızdaki değişikliği görebilirsiniz. Tırnaklarınız sağlıklı görüntüsüne kavuştuktan sonra bu işlemi arada tekrarlamalısınız. Bu işleme ek olarak tırnaklarınızı limon veya badem yağı ile ovmanız tırnaklarınızı güçlendirecektir. Uzamayan tırnakları da bu karışımda bekleterek uzamasını sağlayabilirsiniz. Bu karışımın ölçülerini arttırarak ayak tırnaklarınız içinde uygulayabilirsiniz.

Tırnaklara zarar veren ve yapılmaması gerekenler ise şunlardır.

– Bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanılmalıdır.
– Oje sürmeden önce tırnakların temiz olmasına özen gösterilmelidir.
– Tırnakları fazla uzatmak hem kırılmalarına neden olur hem de çok hoş bir görüntüsü olmaz.
– Ojenizin bir kısmı çıktığında geri kalanı aseton ile temizlemek yerine kazıyarak çıkartıyorsanız tırnaklara çok zarar vermiş olursunuz.
– Çok ağır yük taşımak tırnaklar içinde zararlıdır mümkün olduğunca buna dikkat etmelisiniz.
– Tırnak etlerinizi mutlaka nemlendirmelisiniz.
– Tırnaklarınızda kabarıklıklar varsa bu görüntüyü düzeltmek için tırnak yüzeyini kesinlikle törpü ile düzeltmemelisiniz. Tırnak kabarıklığını düzeltmek için ojeden önce bir kat koruyucu sürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Saç Boyalarında Alerji Riski

Kadınlar kendilerini mutsuz hissettiklerinde ve hayatlarında değişiklik yapmak istediklerinde en çok saçlarında değişiklik yaparlar. Saçlarının …

Bir yorum

  1. tırnak bakımı ile ilgili bilgiler işime yaradı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir