Home / Sağlık / Varisten Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Varisten Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Varisten Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Varis bacak damarlarındaki genişleme sonucunda damarlar kıvrımlaşır ve şişer kabarık hale gelir buna varis denir. Bacakta varis oluşmasına neden olan birçok faktör vardır. Doğum sonrasında bacakta varis oluşabilir. Gün içersinde uzun süre ayakta durmanızı gerektiren bir iş yapıyorsanız bacaklarınızda varis oluşur. Ayrıca sık kilo alıp vermelerde ve fazla kilolarda varis oluşumunda önemlidir. Topuklu ayakkabı giymekte ayağı uzun süre kasılı tuttuğu için bacakta varis oluşmasına neden olur.

Varisten Korunmak İçin Neler Yapmalı?


Varisten korunmak için dikkat edilmesi gerekenler.

Sık kilo alıp vermekten kaçının ve kilonuzu dengede tutun. Sigara birçok hastalığa neden olduğu gibi varis oluşumunda da etkilidir. Sigara kullanmayın içiyorsanız da sigarayı bırakın. Uzun süre ayakta durmamaya çalışın. Topuklu ayakkabı ve dar pantolon giymeyin.

Sağlığınız için ve varis için düzenli olarak spor yapın. Yürüyüş, yüzme ve plates yapabileceğiniz sporlardır. Ağırlık kaldırma gibi zorlama gerektiren sporları yapmayın.

Akşamüstü saatlerinde bacaklarınıza soğuk duş uygulamak varislere iyi gelecektir. Varisin derecesine göre doktor tarafından verilen varis çorabını kullanmak varislerin ilerlemesini engellemektedir. Varis çorabını gün içersinde giymek hem yorgunluğunuzu azaltacaktır hem de varisin ilerlemesini durduracaktır. Akşamları 15 dakika kadar bacaklarınızı yukarda tutun. Bacakları yukarda tutmak ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Cilt Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Her kadın kendine özen göstermeli ve cilt bakımına önem vermelidir. Ev hanımları ev işinden, çalışan …

Bir yorum

  1. Varis oluşmadan önce dikkatli olmak lazım iş işten geçtikten sonra kurulmanız imkansız hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir