Home / Anne-Bebek / Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı sık görülen problemlerdendir. Bebeklerde ilk dört aylık dönemde sık görülen ve bebeklerin ağlaması ile dışa vurdukları bir durumdur. Bebeklerde gaz sancısı özellikle akşam güneş batarken şiddetli ağlama şeklinde görülür. Bebek bu ağlama sırasında emmek istemez, bacaklarını karnına doğru çeker, kucağa alındığında susmaz.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerdeki ağlamalar bazen daha şiddetli bazense daha hafif olur. Gaz sancısı tüm bebeklerde olan bir sorun değildir. Özellikle ailenin ilk erkek bebeklerinde kolik olma ihtimali daha yüksektir.

Bebeklerdeki ağlama nöbetleri sürekli değildir. Bebeklerde farklı şekillerde görülebilir bazen her akşam ağlama olabilir. Birkaç gün ara ile akşamları ağlama olabilir. Bebek ağlamaya başlayınca uzun süre ağlayabilir arada susup birkaç dakika sonra tekrar ağlamaya başlayabilir.

Kolik ağlamasında çok fazla yapılacak şey yoktur. Özellikle bebek anne sütü ile besleniyorsa annenin yediklerine dikkat etmesi gerekir. Annenin gaz yapıcı yiyecek içeceklerden uzak durması gerekir. Süt ve sütlü ürünler, kuru baklagiller, karnabahar, brokoli, bürüksel lahanası, lahana gaz yapar. Fazla baharatlı gıdalar tüketilmemelidir. Pişmemiş soğan, sarımsak tüketilmemelidir. Anne kafein içeren çikolata, çay, kahve kola tüketimini sınırlamalı mümkünse hiç tüketmemelidir. Anne akşamüstü saatlerinde rezene çayı içerse bebeğe iyi gelir.

Büyüklerimizin söylediği fakat bilimsel olarak ispatlanmamış bazı konulara da dikkat edilmelidir. Anneler ayaklarını sıcak tutmalılar ve sıkı giyinmeliler. Annenin ayaklarının üşümesi veya kendinin üşümesi sonucunda bebeğinde gaz oluşmasına neden olur. Bebeğini seven annenin önce kendisine çok iyi bakması gerekir. Sağlıklı anne ancak sağlıklı bebek yetiştirebilir.

Bebek anne sütü değil de hazır mama ile besleniyorsa. Kullandığı mama rahatsız ediyor olabilir başka marka mama denenebilir. Bebek biberondan mamasını içerken gaz yutmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin ağzına biberon doğru verilmezse bebek aradan çok hava yutar ve sonrasında gaz olarak bebeği rahatsız eder.

Kolik sancısı çeken bebeği annenin kucaklaması kendi sıcaklığını bebeğine hissettirmesi gerekir. Aynı zamanda anne sakin sesle bebeğinin kulağına ninni söyleyebilir. Bebeğin karnına ılık yağ ile masaj yapılabilir. Ütü ile ısıtılmış ılık havlu bebeğin kıyafetinin üstünden karnına sarılabilir. Bu işlemde dikkat edilmeli havlu çok sıcak olursa bebeğe zarar verebilirsiniz.

Bebeğin ağlaması durmuyor ise bebek arabasında gezdirebilirsiniz veya beşikte sallayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Anne Baba ve Çocuk İletişimi

Anne – baba – çocuk iletişiminin, çocuğun tüm gelişimleri (fîzikse, psikomotor, zihin, dil, sosyal, duygusal) …

Bir yorum

  1. Aslında gaz bir problem değildir ve rahatsızlık vermesinin bir nedeni yoktur zira sindirim sistemi aracılığıyla kolaylıkla ve çabucak atılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir