Home / Yemek Tarifleri / Yılbaşı Hindisi Nasıl Pişirilir?

Yılbaşı Hindisi Nasıl Pişirilir?

Yılbaşı yemeğinin olmazsa olmazı iç pilavlı veya kestaneli hindidir. Hindi sadece yılbaşı günü yapılacak diye bir şey yok. Yemeğe misafir davet ettiğinizde de yapabilirsiniz. Hindi pişirmek biraz sabır ve maharet gerektirir.

Hindiyi isterseniz önce tencerede 1-2 saat kadar haşlayıp sonra fırına verebilirsiniz. Ayrıca, sadece fırında düşük ısıda yaklaşık 3- 3.5 saat pişirerek te servis edebilirsiniz.

Size önce tencerede haşlayıp sonra fırında pişirmenizi tavsiye ederim daha kolay olacaktır.

Yılbaşı Hindisi Nasıl Pişirilir?

Öncelikle iyice temizlenmiş hindi yıkandıktan sonra büyük bir tencereye konulmalı ve üstünü kapatacak kadar su ilave edilmelidir. İçine tane karabiber, 3 diş sarımsak, 1 orta boy soğan, 3 adet defne yaprağı ve yarım limon suyu koyup yumuşayana kadar yaklaşık 1-2 saat ocakta kaynatılıyor.

Hindi ocakta yumuşayana kadar piştikten sonra bir fırın kabına alınır ve suyu da süzülerek başka bir kaba alınır. Hindinin suyundan 1 bardak sos için ayırın geri kalan suyu ile de iç pilav pişirebilirsiniz.

İç pilav hindiyi haşlarken çıkan su ile yapılırsa çok lezzetli olur. Pilav yapıldıktan sonra içine arzuya göre biraz ezilmiş ceviz veya fındık konulabilir. Ayrıca pilava kuş üzümü ve dolmalık fıstık katılırsa çok lezzetli olur. Kestaneli hindi isteyenler ise önceden haşlanıp ayıklanmış kestaneyi tereyağında hafif kızartarak pilava eklerlerse çok lezzetli olur.

Yılbaşı Hindisi Nasıl Pişirilir?
Yılbaşı Hindisi Nasıl Pişirilir?

Fırın kabına konulan haşlanmış hindi üstüne sos dökülerek fırında pişirilmelidir.

Yılbaşı hindisi sos malzemeleri

  • 1 su bardağı hindinin haşlanma suyu
  • Yarım su bardağı şarap( şarap istemeyenler için yarım su bardağı limon suyu)
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Tuz
  • Sarımsak
  • Kekik veya biberiye

Sos hazırlamak için hindiyi haşlarken elde edilen sudan bir bardak bir kaba konulmalı. Arzuya göre şarapta pişirmek isteyenler yarım su bardağı şarap koya bilirler. Sosu şaraplı istemeyenler ise yarım su bardağı limon suyu kullanabilirler. Yarım su bardağı sıvı yağ, tuz, sarımsak, kekik veya biberiye koyabilirler. Hazırlanan sos fırın kabına konan hindinin üstüne dökülmeli ve hindi fırında orta ısıda yaklaşık bir saat pişirilmelidir. Fırından çıkan hindi iç pilav ile servis edilmelidir.

Afiyet olsun

İlginizi Çekebilir

Hünkar Beğendi Tarifi

HÜNKAR BEĞENDİ HİKAYESİ: Osmanlı Saray Mutfağı’nın günümüze kadar gelmiş en bilinen en lezzetli yemeklerindendir Hünkar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir